Aktualno, Hrvatska, Rad udruga

1.10. međugeneracijska šetnja Bundekom – Đir rukom pod ruku

Udruga Krugovi iz Zagreba od rujna provodi kampanju #starifrendovi u pripremama za 1. listopada kada se obilježava Međunarodni dan starijih osoba i započinje mjesec osoba treće životne dobi.

Izvor: https://krugovi.hr/1-10-medugeneracijska-setnja-bundekom-medunarodni-dan-starijih-osoba-dir-rukom-pod-ruku/

Cilj kampanje je povezati različite generacije i potaknuti na druženje različitih generacija, istaknuti prednosti povezivanja, pomaganja i volontiranja te otvaranja generacija jednih prema drugima.

Volonteri iz udruge ističu da im provođenje vremena sa starijim osobama, kao što su odlazak u šetnju, na kavu ili pomaganje u jednostavnim kućanskim poslovima donosi smisao i mijenja perspektivu o mnogo stvari u životu. Drugačije teme razgovora, drugačiji ritam života, micanje od ekrana i doživljaj druge osobe iskustvo je koje obogaćuje obje strane.

„U većim gradovima poneke starije osobe uspiju dobiti društvo volontera ili druge usluge mobilnih timova koje im omogućavaju dostojanstven život i ostanak u svom domu i zajednici. Svi ćemo jednog dana biti stari, mijenjat će nam se slika svijeta i potrebe koje možemo sami zadovoljiti. Biti tu jedni za druge, ključ je za bolju budućnost svih.“, ističe Petra Klasić, voditeljica projekta Krugovi podrške za starije osobe.

Dodaje i da “Ovakve kampanje obično imaju tužan ton i sumornu atmosferu, no #starifrendovi problemu pristupaju iz drugog ugla. Korištenjem humora i zabavnijeg tona pokazali smo i pozitivnu stranu druženja sa starijim osobama, kako za njih tako i za mlade osobe. Time smo ulogu starijih osoba u društvu osnažili i druženje s njima učinili privlačnijim.”

Kampanji se možete pridružiti dodajući #starifrendovi uz objavu slike vašeg druženja generacija, volontiranjem u svom mjestu, ali i uživo 1.10.2024. u 17h na Bundeku kod glavne rampe. Tada će se generacije skupiti i biti primjer uz kreativne razgovaraonice i šetnju pod nazivom Đir rukom pod ruku.

Pridružimo im se! Mladi i #starifrendovi.

Izvor: e-bilten udruge Krugovi – Centar za edukaciju, savjetovanje i humanitarno djelovanje