Aktualno, Hrvatska, Rad udruga

3. tematska konferenciju – „Usklađivanje obiteljskog i radnog života: doprinos sindikata u zagovaranju promjena“

U Kući ljudskih prava, 12. prosinca 2024., udruga B.a.B.e. održala je treću tematsku radionicu pod nazivom “Usklađivanje obiteljskog i radnog života: doprinos sindikata u zagovaranju promjena”.

Ova radionica dio je tematske sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva u području „Usklađivanja privatnog i poslovnog života“.

Konferenciju su obilježila izlaganja stručnjaka i praktičara, uključujući gospodina Krešimira Severa, predsjednika Gospodarsko-socijalnog vijeća i Nezavisnog sindikata „Solidarnost“ te Darije Hanzaleka, predsjednika Nezavisnih hrvatskih sindikata. Gospođa Ana Vračar iz Baze za radničku inicijativu i demokratizaciju izlagala je na temu „Ženska sindikalna škola – što sudjelovanje govori o pomirivanju političkog, privatnog i radnog“ dok je izv. prof. dr. sc. Valerija Barada održala predavanje na temu perspektiva zaposlenih roditelja u ulogama „roditelj i radnik“. Dr.sc. Marija Šarić, v. asist. s Odjela za sociologiju pri Sveučilištu u Zadru govorila je o „Izazovima svakodnevnice: Rad i obitelj u životima muškaraca i žena u Hrvatskoj“, a odvjetnica u mirovini, gđa Ljubica Matijević-Vrsaljko s okupljenima je podijelila iskustva iz odvjetničke prakse vezana za izazove usklađivanja privatnog i profesionalnog života.

Sudionici su kroz predavanja i raspravu istraživali izazove i moguća rješenja za bolje usklađivanje obiteljskog i radnog života.

Izvor: internetska stranica udruge B.a.B.e., https://babe.hr/odrzana-treca-tematska-konferencija-pod-nazivom-uskladivanje-obiteljskog-i-radnog-zivota-doprinos-sindikata-u-zagovaranju-promjena/

Projekt udruge B.a.B.e. u okviru tematske sustavne podrške Nacionalne zaklade uključuje nastavak suradnje s visokoobrazovnim institucijama, zagovaračku kampanju kojom se doprinosi osvještavanju javnosti o kompleksnosti teme, tematske konferencije o modelima usklađivanja privatnog i poslovnog života na kojima u udruzi B.a.B.e. očekuju sinergiju između znanstvenih institucija, gospodarstva, donositelja javnih politika i civilnoga društva. Očekuju da medijska vidljivost ove teme doprinese senzibilizaciji javnosti i donositelja odluka te rezultira sveobuhvatnom javnom politikom usklađivanja obiteljskog i poslovnog života muškaraca i žena. U sklopu ove tematske sustavne podrške pred udrugom B.a.B.e su bili različiti oblici rada, među kojima su ključni: zagovaranje za koherentnu javnu politiku kojom se regulira usklađivanje obiteljskog i poslovnog života na nacionalnoj i lokalnim razinama, s jasnim indikatorima napretka; praćenje zakonodavnih rješenja i njihov društveni utjecaj na usklađivanje privatnih i poslovnih obveza; javne kampanje s ciljem osvještavanja javnosti, poslodavaca i donositelje odluka o nejednakosti koje proizvode rodni stereotipovi i tradicionalne rodne uloge; strukturirani dijalozi sa svim relevantnim dionicima o načinu uklanjanja stereotipa o ulozi žena i muškaraca u obitelji i na tržištu rada, uključujući medije i odgojno obrazovni sustav; učinkovit dijalog s poslodavcima i pružanje podrške i pomoći njihovim nastojanjima da omoguće zaposlenima lakše usklađivanje obveza, osobito ženama; otvorene rasprave i stručne konferencije o novim trendovima, istraživanjima i suvremenim modelima usklađivanja privatnog i poslovnog s ciljem unapređenja i praksi poslodavaca; uspostavljanje zajedničke platforme za djelovanje u ovom području s organizacijama civilnog društva.