Kampanja je pokrenuta u cilju podizanja razine svijesti o problemu seksualnog nasilja u ratovima i odgovornosti država za zadovoljenje pravde za žrtve. U sklopu kampanje objavljen je informativni video koji obuhvaća globalni i regionalni kontekst problema s ciljem podizanja razine svijesti o broju seksualnih zločina počinjenih u ratovima i obvezi država za pružanje pravde i reparacije za žrtve.
Opća skupština Ujedinjenih naroda proglasila je prije dvije godine 19. lipnja Međunarodnim danom eliminacije seksualnog nasilja u sukobima kako bi se podigla svijest javnosti o potrebi da se stane na kraj seksualnom nasilju koje se događa za vrijeme oružanih sukoba te kako bi se iskazala počast žrtvama seksualnog nasilja i svima onima koji su posvetili svoj život sprečavanju ove vrste nasilja, prenosi Vox Feminae.
Ovaj datum izabran je zbog toga što je na isti datum 2008. Vijeće sigurnosti UN-a u rezoluciji 1820 osudilo seksualno nasilje kao taktiku ratovanja i proglasilo ga preprekom u izgradnji mira.
Izraz ‘seksualno nasilje u konfliktima’ odnosi se na silovanje, seksualno ropstvo, prisilnu prostituciju, prisilu na trudnoću, prisilu na pobačaj, prisilnu sterilizaciju, prisilni brak ili bilo koji drugi oblik seksualnog nasilja slične težine proveden protiv žena, muškaraca, djevojčica ili dječaka koji je direktno ili indirektno povezan s nekim sukobom.
Postoji osnovana zabrinutost da se zbog straha i društvene stigme velika većina žrtava seksualnog nasilja ne usudi prijaviti ovu vrstu nasilja. Pretpostavlja se da za svaki prijavljeni slučaj silovanja povezanog s nekim sukobom, 10 do 20 slučajeva prođe neprijavljeno.
Odgovornost je i obveza svake države da procesuira i kazni počinitelje takvih zločina, da žrtvama osigura pravdu i novčane reparacije te da onemogući ponovno izbijanje rata i ponavljanje ove vrste zločina.
Kampanju možete pratiti putem Facebooka i Twittera.