Projekt ”Sapuni s točkicama” Udruge slijepih Zagreb podržala je Turska agencija za suradnju i koordinaciju (TIKA) doniravši 240.000 kuna za kupovinu alata i strojeva u drugoj fazi projekta socijalnog poduzetništva za proizvodnju tekućih sapuna, priopćeno je u utorak iz TIKA-e, prenosi Hina.
“Projekt omogućava i razmjenu znanja slijepih i slabovidnih, a trajno će zaposliti slijepe i slabovidne osobe”, istaknuo je Koordinator TIKA-e Haşim Koç dodavši da je misija tvrtke podupirati projekte koji imaju viziju socijalnog poduzetništva i zapošljavanja.
Kazao je kako je TIKA u zadnje tri godine uložila 1,1 milijuna eura u 27 projekata realiziranih u Hrvatskoj te da je projekt ”Sapuni s točkicama” logičan slijed.
Izvršni direktor Udruge slijepih Zagreb Goran Denis Tomašković zahvalio se na donaciji rekavši da će pokrenuti projekt razmjene znanja i ugostiti jednu od udruga slijepih iz Turske kako bi im kroz radionice prenijeli metodologiju proizvodnje suvenir sapuna.
“Sapun s točkicama” ručno su rađeni proizvodi slijepih i slabovidnih osoba. Naš najprepoznatljiviji proizvod, čije ime nosi i naš projekt, je sapun s ispupčenim točkicama koje ga čine prepoznatljivim i istovremeno simboliziraju slijepe i slabovidne osobe.
Posebitost sapuna su upravo te točkice, dodirom uočljive, koje podsjećaju na Brailleovo pismo, pismo kojim se služe slijepe osobe. Ono se koristi i danas, uporedo ili, bolje rečeno, modernim tehnologijama usprkos. Kakve god bile mogućnosti računala i ekrana, poseban je doživljaj, kako za videće tako i za slijepe osobe, uzeti knjigu u ruke i čitati list po list.
Prije modernih tehnologija i čitača ekrana, Brailleovo pismo bio je jedini način na koji su slijepe osobe mogle čitati. Brailleovo pismo osmišljen je sustav od šest točaka, od 1 do 6, poredan u dva stupca. Svaka kombinacija ovih šest točaka odgovara određenom slovu abecede, broju ili pravopisnom znaku. Prelazeći prstima preko reljefnih izbočenih točaka, raspoznajući znakove, slijepa osoba “čita”.
Način čitanja zahtijeva veliki trud i predanost. Pozivamo Vas da se i Vi upoznate s Brailleovim pismom preko naših sapuna i iskoristite priliku da vidite kako se Vaše ime oblikuje na Brailleovom pismu ili možda da nekome napišete posebnu poruku služeći se ovim posebnim pismom, stoji u opisu projekta na stranici sapunstockicama.com .