Inicijativa za snažno civilno društvo u četvrtak je ponovno ukazala na štetne posljedice koje je prouzročila odluka bivše vlade o drastičnom rezanju sredstava civilnom društvu Uredbom o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću te su novoj vladi predstavili svoje zahtjeve za sanaciju i pozvali je na dijalog s organizacijama civilnog društva, prenosi HINA.
Mirela Travar u ime Inicijative upozorila je da se drastičnim smanjenjem lutrijskih sredstava Nacionalnoj zakladi za razvoj civilnog društva i Uredu za udruge Vlade ozbiljno ugrožava rad udruga koje se bave ranjivim društvenim skupinama, zaštitom okoliša, održivim življenjem, mladima, demokratizacijom, ljudskim pravima i sličnima.
Podsjetila je da Inicijativa za snažno civilno društvo od travnja aktivno upozorava javnost i mjerodavne dionike na štetne posljedice političkih odluka bivše vlade o smanjenju sredstava za razvoj civilnog društva.
“Šest mjeseci nakon što se odluka donijela, organizacije, njih oko 400, su u dosta lošem stanju – primorane su smanjiti opseg programa, broj usluga, korisnika, otpuštati ljude koji su provodili programe i pružali društveno korisne usluge, a neke moraju u potpunosti prestati s provođenjem programa i društveno korisnih usluga”, kazala je Travar.
Inicijativa za snažno civilno društvo stoga hitno traži povratak od 15 posto na stavku koja se odnosi na razvoj civilnog društva u Uredbi o kriterijima za utvrđivanje korisnika i načinu raspodjele dijela prihoda od igara na sreću za 2017.
Traže hitno konstituiranje Savjeta za razvoj civilnog društva čija je uloga savjetovati Vladu o javnim politikama pa tako i o Uredbi.
Također, traže i da se javnosti podastru podaci o tome jesu li i kako su utrošena sredstva iz prihoda od igara na sreću koja su se oduzela razvoju civilnog društva, jesu li raspisani natječaji za ta sredstva te za koje su korisničke skupine sredstva utrošena.
Travar je izrazila nadu da novoformirana Vlada neće donositi političke odluke koje su štetne za društvenu korist i društveni razvoj, a to je, dodala je, upravo ono što organizacije društva rade.
“Bili smo jučer šokirani rezultatima izbora u Americi, a demokracija je u krizi i u Hrvatskoj kada se gase isključivo organizacije civilnog društva iz procesa donošenja odluka. Ovdje ne govorimo o tome da te organizacije nisu mjesecima sudjelovale niti u jednom procesu donošenja odluka, već o tome da se u potpunosti stopira mogućnost povlačenja sredstava iz EU fondova”, kazala je članica Savjeta za razvoj civilnog društva Monika Pažur.
Istaknula je da su organizacije civilnog društva one koje su primarno povlačile novac iz europskih sredstava, a sada zbog smanjenih resursa to nisu u mogućnosti ostvariti. Isto tako, vladin Ured za udruge nije u mogućnosti ta sredstva isplaćivati i sufinancirati civilne organizacije.
Pažur je novu vladu pozvala na dijalog s organizacijama civilnog društva, jer to, naglasila je, znači razvoj demokratskog društva u cijelosti. “Konačno je vrijeme da se demokratske procedure počnu poštivati u ovoj demokratskoj zemlji”, poručila je.
Sanja Tarczay iz Saveza gluhoslijepih osoba “Dodir” ocijenila je da se situacija gluhoslijepih, jedne od socijalno najranjivijih skupina osoba s invaliditetom, “vratila u situaciju prije 20 godina kada su gluhoslijepe osobe bile izolirane”.
Savez je, kaže, kao posljedicu vladine odluke morao otpustiti dosta ljudi i prepoloviti usluge gluhoslijepim osobama što se odrazilo ne samo na njihov svakodnevni život, već su ponovno gurnute u izolaciju, nemaju pomoć i ne mogu se uključiti u lokalne organizacije, a Savez kao krovna organizacije ne može potaknuti bolje promicanje prava gluhoslijepih ako su bez komunikacijeske i mobilne podrške.
Podsjetivši da okupljaju 13 udruga članica osoba s autizmom iz cijele Hrvatske, Nikola Tadić iz Saveza udruga za autizam Hrvatske rekao je da je trenutno Savez obustavio sve svoje aktivnosti i ostao prepušten entuzijazmu par roditelja.
“Isto tako, u zadnjih šest mjeseci nismo dobili nikakav odgovor zašto se to trebalo dogoditi i zašto smo mi bili ti koji su morali proći tu političku odluku i zašto nitko nije mogao naći ta mala sredstva da nastavimo s aktivnostima i dalje pratimo politike koje se događaju u Hrvatskoj i utječu na situaciju i živote osoba s autizmom i njihove obitelji”, dodao je.