Amnesty International (AI) kritizirao je u utorak Mađarsku zbog zlostavljanja izbjeglica i migranata s ciljem da ih odvrate od prijelaska granice iz Srbije, nekoliko dana prije referenduma na kojemu će Mađari odlučivati o sustavu migrantskih kvota EU-a.
Mađarska vlada zasad nije komentirala izvještaj te humanitarne organizacije kojim se mađarskog premijera Viktora Orbana optužuje da je zamijenio “vladavinu prava vladavinom straha”.
Kritičari tvrde da je Mađarska bila bezosjećajna u odgovoru na migrantsku krizu u kojoj je prošle godine 1,3 milijuna ljudi stiglo u EU. Luksemburški ministar vanjskih poslova Jean Asselborn rekao je ranije ovog mjeseca da bi se Mađarsku trebalo isključiti iz EU-a zbog kršenja europskih vrijednosti, između ostalog dizanjem žilet žice na svojoj granici.
Direktor AI-a za Europu John Dalhuisen rekao je za Orbana da njegovi pokušaji “namjernog sprječavanja izbjeglica i migranata da dođu do Mađarske prate obrasci napada na njih i njihovu međunarodnu zaštitu koji još više uznemiruju”.
“Grozan tretman i labirintska procedura traženja azila ciničan su trik kojim se želi odvratiti migrante od mađarskih militariziranih granica”, dodao je Dalhuisen.
Europske države podijeljene su oko toga kako podijeliti teret brige za one koji su stigli na njezin teritorij, te su sve više usredotočene na zatvaranje vanjskih granica kako bi spriječile bilo kakvo ponavljanje nekontroliranog masovnog priljeva migranata od prošle godine.
Neki hvale Budimpeštu zbog velikog smanjenja broja ilegalnih prelazaka granice nakon što je stotinu tisuća izbjeglica migranata prošle godine s Balkana stiglo u sjevernu Europu.
Mađarska vlada je u srpnju demantirala da su njezine snage sigurnosti loše postupale prema migrantima nakon što je agencija Ujedinjenih naroda za izbjeglice pozvala Mađarsku da istraži izvještaje o tome da su njezine snage tukle tražitelje azila i na njih pustile policijske pse.
AI, koji tvrdi da je za taj izvještaj razgovarao sa 143 osobe, prenosi kako su neki ispitanici govorili o “upotrebi pretjerane sile, odguravanju, batinama i puštenim psima”.
Mađarska je odbila primiti migrante i izbjeglice u sklopu plana EU-a o raspodjeli. Umjesto toga, premijer Orban najavio je referendum za 2. listopada o tome hoće li se prihvatiti europski sustav kvota.
“Europski vođe trebaju se organizirati, a ne ‘orbanizirati’. Njihov neuspjeh u kritiziranju mađarskog kršenja europskog prava ojačat će ksenofobe i populiste”, smatra Dalhuisen.