Predsjednica Republike Kolinda Grabar-Kitarović primila je u srijedu izaslanstvo Udruge “Blokirani“ koje smatra da je trenutačni zakonodavni okvir ključ problema za dramatično stanje u kojem se nalaze njihovi članovi i blokirani građani te joj predstavilo svoj prijedlog rješenja, a predsjednica je izrazila očekivanje da će Vlada u najskorijem roku donijeti mjere koje će bitno olakšati situaciju blokiranih i građana pod ovrhom.
“S prijedlozima mjera koji su joj predstavljeni predsjednica je upoznala ministra pravosuđa Dražena Bošnjakovića te će i dalje pozorno pratiti situaciju i dinamiku postupanja i djelovati sukladno svojim ustavnim ovlastima”, navodi Ured predsjednice u priopćenju nakon sastanka na kojem su je “Blokirani” upoznali s dramatičnim stanjem u kojem se nalaze njihovi članovi, ali i oko 320 tisuća građana, s dugom većim od 40 milijardi kuna.
“Kao ključ problema istaknuli su trenutačni zakonski okvir, koji je, prema njihovu mišljenju, omogućio spregu financijskih institucija, javnih bilježnika, odvjetnika i agencija za naplatu potraživanja. Smatraju kako je cjelokupan sustav postavljen tako da mu nije cilj naplata potraživanja nego što dulje financijsko iscrpljivanje dužnika”, navodi se u priopćenju.
“Blokirani” su posebno naglasili da se svaki dan u Hrvatskoj pokreće dvije tisuće novih ovrha, od čega najveću financijsku korist imaju javni bilježnici, odvjetnici i Fina.
“Temeljni problem je, prema njihovu mišljenju, u tome što su iz cjelokupnog procesa izbačeni hrvatski sudovi. Zbog nezadovoljstva dosadašnjim tijekom i načinom pripreme novog Ovršnog zakona predstavnici Udruge izašli su iz Radne skupine za izradu Nacrta prijedloga Ovršnog zakona. S tim u vezi, upoznali su predsjednicu Republike sa svojim prijedlogom rješenja, pri čemu ističu da novi Ovršni zakon mora biti dio šireg zakonskog okvira koji će omogućiti rješenje problema”, navodi se u priopćenju.
Grabar-Kitarović je izrazila svoju zabrinutost zbog činjenice da se problem toliko dugo ne rješava te zbog svih posljedica koje iz toga proizlaze, a posebno je istaknula “zabrinjavajuće demografske posljedice, budući da mnogi građani izlaz iz blokade svojih računa pronalaze odlaskom u inozemstvo”.
“Zbog svega toga, država mora očitovati volju i odlučnost za što brže i kvalitetnije nalaženje rješenja tog problema”, stoji u priopćenju nakon sastanka na kojem je Grabar-Kitarović izrazila očekivanje da će Vlada u najskorijem roku donijeti mjere koje će bitno olakšati situaciju građanima koji se nalaze u blokadi ili pod ovrhom.
Grabar-Kitarović s udrugom “Blokirani” sastala se već nekoliko puta, a 19. lipnja prošle godine zajednički su organizirali okrugli stol “Živjeti u Hrvatskoj i biti blokiran“.