Aktualno, Hrvatska, Rad udruga

GREBENGRAD – SJEDINJENI S PRIRODOM

U sklopu projekta „GREBENGRAD – SJEDINJENI S PRIRODOM“, kojeg Planinarsko društvo Grebengrad provodi u suradnji s Udrugom specijalne jedinice policije „RODA“ Varaždin, i ove se godine održala tradicionalna Grebengradska kestenijada na području planinarskog doma na Grebengradu.

Ovaj sve popularniji događaj u lokalnoj zajednici okuplja ljubitelje prirode, rekreacije i druženja, a ovogodišnji program bio je bogat sadržajima koji su dodatno obogatili ovu već omiljenu manifestaciju.
Na manifestaciji su, uz ratne pripadnike Specijalne jedinice policije PU varaždinske „RODA“ i članove Planinarskog društva Grebengrad, sudjelovali mnogi branitelji i njihove obitelji, kao i građani svih uzrasta. Kestenijada pruža priliku za opuštanje na svježem zraku, uz porciju besplatnih kestena i toplog čaja, dok su najmlađi uživali u organiziranim igrama i radostima prirode.
Izvor: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064725366752
Program je započeo s pričama iz davnine, gdje su posjetitelji mogli sudjelovati u interaktivnim vođenjima kroz povijest utvrde Grebengrad. Kostimirani vodiči, odjeveni u povijesne kostime i opremljeni replikama srednjovjekovnog oružja, oživjeli su priče o ovoj značajnoj utvrdi iz 13. stoljeća, donoseći dašak prošlih vremena.
Kasnije tijekom dana, održana je i edukativna šetnja pod nazivom „Kesten, žir, bukvica – cijela šuma je jestiva“, pod stručnim vodstvom prof. Ivane Žmegač. Sudionici su imali priliku saznati više o jestivim plodovima šume te učiti o njihovoj vrijednosti i važnosti za ekosustav, a okupljanje je bilo organizirano kod izvora ispod planinarske kuće.
U planinarskoj kući Grebengrad, posjetitelji su uživali u bogatoj gastro ponudi i kestenu, dok je atmosfera bila upotpunjena druženjem i opuštanjem u novootvorenom ugostiteljskom objektu. Ovaj prostor, otvoren za vikend izletnike, nudi mjesto za odmor i okrjepu uz hranu i piće. Oni željni dodatne fizičke aktivnosti mogli su do Grebengrada doći i planinarskom stazom Čevo – Grebengrad, dugom 7,8 km, koja vodi kroz prekrasne šumske krajolike.
Izvor: https://www.facebook.com/profile.php?id=100064725366752
Odaziv na ovogodišnju Kestenijadu bio je, kao i uvijek, izuzetno dobar, a organizatori su izrazili zadovoljstvo što i dalje potiču građane na rekreaciju, druženje i povezanost s prirodom. Grebengradska kestenijada postala je više od običnog okupljanja – to je događaj koji promiče aktivan život, očuvanje prirode i lokalne baštine.
Udruga specijalne jedinice policije ‘RODA’ Varaždin korisnica je temeljne sustavne podrške Nacionalne zaklade.