Aktualno, Hrvatska

II. INCLUDE festival u Splitu

INCLUDE festival održat će se od 16. do 18. kolovoza 2024. u Domu mladih Split te donijeti ukupno šest različitih inkluzivnih radionica suvremenog plesa, suvremenog cirkusa i radionica likovne i dramske art terapije, uz bogat popratni program koji uključuje predstave i predavanja.

INCLUDE festival je inkluzivni festival namijenjen djeci, mladima i odraslima s različitim vrstama tjelesnog invaliditeta, oštećenjima vida, sluha, različitim poteškoćama u glasovno-govornoj komunikaciji, intelektualnim poteškoćama, ali naravno i osobama bez ikakvih teškoća. Također je namijenjen stručnjacima koji rade s djecom, mladima i odraslima s teškoćama i invaliditetom te studentima koji će u budućnosti raditi s ovom populacijom.

Svi oni koje zanima likovna, glazbena, dramska ili plesna art terapija dobrodošli su na ovaj festival.

Sve što treba je rezervirati svoje mjesto na vrijeme jer je broj mjesta na radionicama ograničen. Prijave se vrše putem online obrasca na LINKU.

Ulaz na sve radionice i predstave je slobodan.

Na festivalu vas između ostalog očekuje predstava “Tužno pače” – prva inkluzivna predstava za  djecu na govornom i znakovnom jeziku (4 – 8 god.) u produkciji udruge za djecu i mlade „Novi svijet“ i Centra za kulturu Trešnjevka. Predstavu je režirao Vedran Komerički, a igraju Tena Pataky i Filip Sever. Predstava je to u kojoj govor na znakovni jezik prevode glumci u simultanoj izvedbi, što gluhoj i nagluhoj djeci omogućava neometano i potpuno kazališno iskustvo, a djeci koja čuju razvija maštu, jača koncentraciju i otvara sasvim novi obzor izražajnih mogućnosti.

Podršku festivalu pružila je i iznimna izvedbena umjetnica Ane Paška, koja će zadnjeg dana festivala održati svoj poetsko-glazbeni performans, odnosno KoncArt “Salon za ulješavanje duše”. Ane je izuzetna performerica, pjevačica i multiinstrumentalistica (klavir, cajon i gitara), recitira, igra se s formom i glasom, pronalazi nepoznate glasovne pejzaže i stvara pjesničke slike, metafore i asocijacije. Govori o svakodnevnom životu, o djetinjstvu, stereotipovima, majčinstvu, ljudskoj gluposti, o novcu, o zlobi, o glazbi i veselju.

Od radionica izdvajamo inkluzivnu plesnu radionicu “Igrom do kreacije – radionica za sve generacije” za djecu i odrasle, odnosno za svih od 5 do 85 godina, a koju će vodit Koraljka Begović, slobodna plesna umjetnica. Radionica se temelji na tradicionalnim dječjim igrama za zatvorene i otvorene prostore, unutar kojih polaznici pronalaze inspiraciju pri stvaranju različitih improvizacijskih zadataka te se kroz igru na zabavan i siguran način upoznaju s plesom i pokretom.

Diplomirana art terapeutica Magdalena Rubeša iz  Hrvatske udruge za art terapiju HART će provesti po dvije radionice art terapije, jednu za djecu, a drugu za  odrasle pod nazivom „Samopouzdanje“. Cilj ovih radionica je prepoznavanje i upoznavanje vlastitih vrlina kao temelja za samopouzdanje. Jačanjem samopouzdanja preveniramo različite psihičke poremećaje, koji su u porastu posebno kod djece adolescentne dobi.

Radionica “Dozvolite da se predstavim” je scensko-izvedbena radionica za  odrasle  osobe, a nastala je u radu prvenstveno sa osobam sa intelektualnim teškoćama i teškoćama s mentalnim zdravljem, a održat  će  je Ana  Dalbello,  voditeljica  Teatra  od  soli  s  velikim  iskustvom  u  radu  s  osobama  na odjelu psihijatrijske ustanove Ugljan. U radu će koristiti kazališne vježbe i tehnike, s polaznicima otkrivati i razvijati različite identitete, dati im nove uloge u kojima mogu djelovati te osjetiti lakoću pokreta, verbalne i neverbalne komunikacije.

Ana Dalbello i Magdalena Rubeša održat će predavanja o svom radu i iskustvu održavanja radionica art terapije, a koja su namijenjena studentima i stručnjacima koji rade s osobama sa intelektualnim teškoćama, problemima mentalnog zdravlja i osobama s Down sindromom.

Cirkus kolektiv će održati inkluzivnu radionicu cirkuskih vještina  za  djecu, a prilagođena je svim razinama tjelesnih sposobnosti. Djeca će imati priliku okušati se u različitim cirkuskim disciplinama, poput akrobatike (kolutovi, stojevi), žongliranja (kroz različite interaktivne igre) i jednog zračnog elementa – svile. Radionice će voditi Mia Bradić i Jozica Javorčić.

Psihologinja Klara Boraska, održat će radionicu ekspresivne art terapije “Unutarnji svijet”. Ekspresivna art terapija omogućuje nam da svoj unutarnji svijet izrazimo, osim verbalno, i na neverbalni način, koristeći modalitete poput likovne umjetnosti, glazbe i glasa, pokreta i plesa, glume i teatra te pričanja i pisanja priča i poezije. Svaka osoba, neovisno o svom talentu i iskustvu, može stvoriti umjetničko djelo pri čemu sam proces stvaranja, ali i stvoreno djelo osobi može biti od koristi.

PROGRAM / Dom mladih Split

PETAK, 16.8.2024.
18 – 20 sati
Dvorana Mala scena