Između stotinjak prijava u sklopu programa Zeleni pojas – natječaja za sufinanciranje projekata u području zaštite okoliša i prirode 2017. u organizaciji Ine – Industrije nafte, d.d., odabran je projekt Udruge za održivi razvoj Hrvatske „Dječji priručnik za održivi razvoj -Prepoznavanje i razvrstavanje otpada“.
– Naš će projekt obuhvatiti sufinanciranje odgoja i obrazovanja djece za održivi razvoj na temu prepoznavanja i razvrstavanja otpada u lokalnoj zajednici (Gradu Koprivnici). Odgoj i obrazovanje djece za održivi razvoj provodimo u dječjim vrtićima i osnovnim školama pomoću Dječjeg priručnika za održivi razvoj – Prepoznavanje i razvrstavanje otpada te Dječjih eko otoka. Svaki Dječji eko otok se sastoji od kompleta sedam (7) Dječjih eko kutija s originalnim dječjim likovima: Vila Papirica, Petko Peti, Bocko Boca, Limenko Lim, Straško Strašić, Lovac na munje i Bio Vrtlarica. UZOR-ov Dječji eko otok služi za razvrstavanje i odvojeno sakupljanje sedam (7) vrsta otpada u vrtićima i osnovnim školama (papir, plastika, staklo, metal, tekstil, baterije i biootpad) – ističu u UZOR-u.
Radovi na projektu u lokalnoj zajednici započeli su u siječnju mjesecu, a završetak projekta očekuje se u prosincu 2017. godine.
Predsjednik Udruge za održivi razvoj Hrvatske (UZOR HR) Matija Hlebar povodom početka sufinanciranja projekta kroz Inin natječaj Zeleni pojas izjavio je:
– Ponosan sam što je stručna natječajna komisija prepoznala vrijednost UZOR-ovog originalnog rješenja za odgoj i obrazovanje djece za održivi razvoj na temu prepoznavanja i razvrstavanja otpada. Osobito me raduje što ponovno svjedočimo da je i u Hrvatskoj moguće povezati društvene interese civilnog i poslovnog sektora oko dobrog cilja kakav je odgoj i obrazovanje djece za održivi razvoj.