Europa mora biti jača, glavna je poruka jesenskog zasjedanja Gaminger Initiative Europe (GIE) čija glavna tema je bila sigurnost u Europi.
GIE zasjedanje bilo je uspješno i potvrdilo je njezinu relevantnost kao važne platforme za suradnju i razmjenu mišljenja između država članica. Potvrđeno je novo tročlano Predsjedništvo GIE za sljedeće dvogodišnje razdoblje, u čijem sastavu Hrvatska predstavnica ima potpredsjedničku poziciju. Slovačka je domaćin proljetnog zasjedanja GIE u 2026. god.
Na redovitom jesenskom zasjedanju GIE održanom u Brnu, Češka Republika, od 24. do 27. listopada 2024. god. sudjelovali su predstavnici iz 11 država članica: Albanije, Hrvatske, Češke, Mađarske, Italije, Moldavije, Rumunjske, Slovenije, Slovačke, Njemačke, Švicarske (odsutne su bile Sjeverna Makedonija i Poljska). U ime Hrvatskog časnickog zbora – zajednice udruga, na sastanku su sudjelovali predsjednik HČZ-ZU, satnik u mirovini Igor Majetić i predsjednica Povjerenstva za međunarodnu suradnju HČZ-ZU, pukovnica u mirovini Nevenka Kovač.
Ova inicijativa u čijem su središtu interesa od 2004. god. uglavnom pitanja vezana uz europsku sigurnosnu politiku i oružane snage, okuplja nacionalne udruge pričuvnih časnika 13 europskih država.
Otvaranje zasjedanja
Pozdravne riječi sudionicima zasjedanja uputili su u ime organizatora prof. Pavel Bílek, predsjednik Atlantskog vijeća Češke i pukovnik Miroslav Tlamicha, češki nacionalni predstavnik u GIE te supredsjedatelj GIE Cdr. Giuseppe Filippo Imbazano (Italija).
Domaćin jesenskog zasjedanja GIE bilo je Sveučilište obrane u Brnu. Prorektor Sveučilišta pk Petr Hlavizna pobliže je upoznao sudionike s bogatom poviješću ove vojne visokoškolske ustanove čeških oružanih snaga, koja seže do1899. god. kad je djelovala kao Češki institut za tehnologiju. Sveučilište obrane osnovano je 2004.god. i služi kao središte za obrazovanje, učenje, istraživanje i osposobljavanje vojnih stručnjaka.
Sudionici konferencije iskoristili su posebnu prigodu i sudjelovali na svečanosti polaganja prisege novih studenata Sveučilišta održane prvog dana zasjedanja, 25. listopada, u jutarnjim satima.
Sigurnost u Europi – glavna tema zasjedanja
U okviru glavne teme govorili su istaknuti češki predavači iz akademske zajednice i oružanih snaga, a svoja viđenja izložili su također nacionalni predstavnici.
Izlaganje dr. Zdeneka Petraša pod nazivom Europska obrana ili obrana Europe? otvorilo je niz pitanja vezanih uz mogućnosti stvaranja zajedničke europske vojske, kao i ovisnosti europske obrane o sposobnostima i vodstvu SAD-. Uz konstataciju kako je sadašnje savjetovanje i suradnja između NATO-a i EU-a nedostatna te da postoji previše retorike i premalo akcije, predavač smatra kako je europeizam europske obrane nužnost.
Prof. Pavel Bilek održao je zanimljivo predavanje o o ustavnoj državi i euroatlantskoj sigurnosti. Naglasio je potrebu da NATO u sljedećim godinama ostane snažan i strukturiran kako bi ispunio svoju ulogu. Istaknuo je kako je u Europi prevladavajuća zabrinutost za ljudska prava i standarde vladavine i ustvrdio kako Europa mora biti jača.
U svojim izlaganjima, nacionalni predstavnici su se posebice osvrnuli na trendove i izazove nacionalne sigurnosti, ruske prijetnje Europi, potrebe brze modernizacije oružanih snaga, potrebe zaštite kritične infrastrukture te kako dovoljno brzo reagirati s osobljem i tehnikom.
Hrvatska predstavnica je govorila o potrebi podizanja svijesti stanovništva o izazovima, prijetnjama i ranjivostima koje neprijateljski državni akteri mogu iskoristiti. Istaknula je kako GIE, u čijem je fokusu europska sigurnost već dva desetljeća, može imati važnu ulogu pri tome i utjecati posebno na one mlade ljude koji još oklijevaju zašto bi trebali služiti vojsku te ih naučiti stvarnim vrijednostima i onome što je važno.
Tekuća pitanja
Drugog radnog dana zasjedanja razmatrana su unutarnja pitanja GIE – prihvaćanje zapisnika s prethodnog zasjedanja, održavanje GIE web stranice, prihvaćanje izmjena GIE logotipa, potvrde ranijih najava domaćinstva sljedećih zasjedanja GIE. Proljetno zasjedanje GIE biti će održano u Slovačkoj u prvoj polovici svibnja 2025., vjerojatno na temu otpornosti, što će biti potvrđeno nakon koordinacije s njihovim ministarstvom obrane. Jesensko zasjedanje GIE 2025 biti će u Sloveniji. U 2026. god. Italija će biti domaćin proljetnog, a Moldavija jesenskog zasjedanja. Albanija je najavila domaćinstvo proljetnog zasjedanja GIE u 2027.god.
Novo Predsjedništvo GIE
Na kraju zasjedanja je potvrđen novi predsjednik GIE, pk Sebastian Soellner (Njemačka) i kao nova potpredsjednica u okviru tročlanog Predsjedništva GIE pk Nevenka Kovač. Dosadašnji predsjednik pk Philipp Leo (Švicarska), sukladno statutu, treći je član Predsjedništva). HČZ-ZU je time dobio važno priznanje i ulogu koja mu omogućuje da ima jaču vidljivost i utjecaj na međunarodnoj sceni.
Kulturni program
Obilazak još dviju znamenitosti proveden je po završetku zasjedanja 26. listopada: prvo, 10-Z bunker -najtajnije podzemno skrovište u Brnu iz komunističkog doba, izgrađeno ispod dvorca Špilberk koje je izvorno služilo kao protuzračno sklonište u Drugom svjetskom ratu, a 1959. god. je obnovljeno kao atomsko sklonište te potom UNESCO-va češka baština, dvorac Špilberk, sagrađen u 13. stoljeću za vrijeme vladavine dinastije Přemyslovci kako bi zaštitio i češke zemlje i grad Brno.
Češki organizatori dali su veliku pozornost ovom dijelu programa. Dana 25. listopada bio je organiziran obilazak lokacije gdje se vodila bitka kod Austerlitza, na kojem mjestu su sudionici imali prilike više doznati o značaju bitke, okolnostima i kontekstu sukoba u kojem je francuski vojskovođa Napoleon Bonaparte 2. prosinca 1805. doživio je vrhunac karijere. Bitka kod Austerlitza (poznata i kao bitka triju careva ili bitka kod Slavkova) bila je jedna od najvećih i najslavnijih Napoleonovih bitaka, koja je Napoleonu je osigurala dominaciju Europom.
Sudionici su tom prigodom odali počast poginulim vojnicima u bitki.
Jesensko zasjedanje GIE u Brnu dokazalo je kako je ova inicijativa relevantna, predstavlja važnu platformu za razmjenu mišljenja između država članica te da privlači pažnju mnogih država (Albanija je informirala članice kako interes za GIE iskazuje Kosovo i Bugarska). Aktualnost tema, kvaliteta predavača i dinamična rasprava sudionika obilježili su ovogodišnje posljednje zasjedanje GIE. Preuzimanjem potpredsjedničke pozicije, Hrvatska je dobila veliko priznanje i značajnu ulogu koja obvezuje.
Hrvatski časnički zbor – Zajednica udruga korisnik je nacionalne sustavne podrške Nacionalne zaklade za razvoj civilnoga društva.
IZVOR: Tekst i fotografije pukovnica Nevenka Kovač, uredio Stanislav Linić, https://hcz-zu.hr/jesensko-zasjedanje-gaminger-initiative-europe-gie/