Travanj je mjesec u kojem se posebno obilježava i ukazuje na potrebu za osvještavanjem poremećaja iz autističkog spektra, a Hrvatski filmski savez ponovno pod motom ‘Kino za sve i dostupno svima’ organizira senzorne projekcije u Zagrebu, Varaždinu, Koprivnici i Bjelovaru kako bi se ukazalo na to da su osobe s ovim poremećajem važan i sastavni dio našeg društva.
Senzorne projekcije održat će se u Zagrebu u kinu Tuškanac, 11. travnja s početkom u 11 sati, u Varaždinu, u kinu Gaj, 15. travnja u 10 sati, Koprivnici u kinu Velebit, 16. travnja u 11 sati, te Bjelovaru, 30. travnja u 10h u Kulturnom i multimedijskom centru Bjelovar. Ovog puta prikazuje se Nevjerojatna priča o divovskoj kruški, film o avanturi najboljih prijatelja, slona Sebastijana i mačke Prugice.
Na senzornim projekcijama djeca su na prvom mjestu, tako da njihove potrebe moraju biti zadovoljene pod motom kino za sve dostupno svima. Tako se ruše sve predrasude i stereotipi, te se različitost percipira kao bogatstvo, a uči se na spontani način kroz zajedništvo od najranije dobi. Djeca koja su od najranije dobi uključena u takve aktivnosti u lokalnoj zajednici, kasnije postaju pojedinci koji su tolerantniji, te socijalno i emocionalno zrelije ličnosti. Inkluzivne projekcije namijenjene su djeci s teškoćama u razvoju, posebno onima s poteškoćama senzorne integracije.
Film za senzornu projekciju je pomno biran kako bi ga djeca sa senzornim poteškoćama mogla pratiti. U prijevodu, senzorna projekcija znači da će svjetla biti prigušena, a ne ugašena i da će zvuk biti tiši u odnosu na onaj na koji smo navikli u kinima, a djeca mogu šetati, kretati se, donijeti svoju omiljenu igračku ili dekicu, grickalice i sok, doći u pratnji roditelja, nastavnika, prijatelja, baka, djedova…
Djeca sa senzornim poteškoćama mogu imati teškoće uzrokovane preosjetljivošću na jake boje, svijetlo, bljeskanje, uzorke i kontraste, nagle glasne zvukove, mnogo vizualnih i auditivnih podražaja istovremeno. Sukladno tome animirani filmovi koji su odabrani da sudjeluju u ovom projektu su senzorno prihvatljivi u auditivnom i vizualnom smislu za djecu sa senzornim poteškoćama. Također je izuzetno važna radnja i pouka koju nosi film, da bude poticajna u osvješćivanju temeljnih ljudskih vrijednosti. U prijevodu – nije svaki film pogodan za senzornu projekciju.
Koncept senzornih projekcija pokrenule su još 2016. godine Eva Brlek, stručnjakinja u području edukacijske rehabilitacije i psihoterapije i Sandra Malenica, prof. kroatistike i komparativne književnosti. Projekt senzornih projekcija prepoznali su Hrvatski audiovizualni centar i Hrvatski filmski savez u čijem su kinu Tuškanac projekcije prvi puta i održane, te Društvo hrvatskih filmskih redatelja.
Nakon Zagreba, projekcije su bile u Varaždinu, a ideja je da se barem jednom mjesečno diljem Hrvatske prikazuje animirani film prilagođen djeci sa senzornim poteškoćama s ciljem što uspješnije integracije i inkluzije djece s teškoćama u razvoju u lokalnu zajednicu sa željom da sva djeca imaju jednake prilike u svemu pa tako i u odlascima i uživanju u filmovima i kinu. Senzorne projekcije prenose izuzetno važnu društvenu poruku, koja se ne odnosi samo na odlazak u kino i gledanje filma, već stvaranje zajedništva među djecom, poticanje tolerancije i prihvaćanja različitosti, te širenje pozitivnih društvenih vrijednosti.
Mole se svi zainteresirani da potvrde svoj dolazak do 10. travnja na e-mail: lea.stranjgar@hfs.hr ili na broj mobitela 091/8811-900 s informacijama o broju mjesta koje trebate.
Izvor: hfs.hr