Aktualno, Hrvatska, Rad udruga

Osobe s amputacijama okupile se na prvom međunarodnom Trkačkom kampu

U organizaciji Udruge osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije proteklog je vikenda održan „Trkački kamp START 2024”, sportska manifestacija u sklopu koje je više od 20 osoba s amputacijama donjih ekstremiteta, uz podršku multidisciplinarnog tima atletskih trenera, trkača, fizioterapeuta i ortopedskih tehničara, imalo priliku učiti trčati i baviti se raznim sportovima.

Trkački kamp održao se u subotu, 19. listopada, u Atletskoj dvorani Zagreb na Zagrebačkom velesajmu. S obzirom na važnost teme, događanje je uveličao predstavnik Grada Zagreba, Milan Čolić, te pravobranitelj za osobe s invaliditetom Darijo Jurišić. Kamp se održao u suradnji sa vodećim svjetskim kompanijama za razvoj, proizvodnju i opskrbu pomagala Bauerfeind i Össur.

Izovr: Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije

Cilj događanja je pružiti podršku i motivirati osobe s invaliditetom da budu aktivni i bave se sportom i tjelovježbom te tako na konkretan način brinu o svojem zdravlju.

Osobe s amputacijom  koje koriste sportske proteze trebaju imati posebnu protezu za sport, a posebnu za svaki dan. Na žalost visokoativne osobe i dalje nemaju adekvatnu opskrbu s protezama od strane HZZO-a, niti postoji fond za sportske proteze što predstavlja prepreku u uključivanje u brojne parasportove.

Izvor: Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije

“U Kamp su se prijavile 23 osobe što je rekordan broj prijavljenih. Po prvi puta imamo gostovanje i izvan granice RH, pridružilo nam se 10ak članova Udruženja mladih i dece amputiraca iz Novog Sada. Pridružila su nam se i dječica i roditeljii iz udruge Lucky Fin Croatia. Mnoge osobe koje će nastupiti u ovom kampu prvi put će potrčati nakon amputacije. Nakon što sam kao dijete izgubila nogu, prva želja mi je bila da ponovo mogu trčati. Zahvaljujući prvom Trkačkom kampu Start, nakon više od 30 godina, ispunila mi se želja. Osjećaj koji me tada preplavio bio je fascinantan. Želim da sve osobe koje ove godine prvi put potrče s protezama, dožive takvo iskustvo.“ rekla je Ana Sršen, predsjednica Udruge amputiranih.

Izvor: Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije

Naime, u Hrvatskoj ima preko 50.000 osoba s amputacijom, a samo mali broj njih je aktivan što je iznimno bitno za psihofizički boljitak. Želja organizatora je ohrabriti i inspirirati sve građane, a osobito osobe s amputacijom da se skrbe o svom zdravlju.

Sudionici su uz nadzor stručnjaka isprobavali protetička pomagala, a trening u dvorani vodio je kondicijski trener i fizioterapeut Hrvoje Vidović.

U ovogodišnjem izdanju Kampa po prvi puta, u sklopu pripreme za kultni Zagrebački noćni cener u organizaciji Zagreb run u kojem će trčati (vjerojatno) kao jedini trkač sa amputacijom među 3000+ trkača, Toni Bošnjaković je istrčao 10km i tako poslao poruku motivacije za sve amputirce.

Izvor: Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije

Organizatori su dodali kako su ovakva događanja iznimno važna za sve osobe s amputacijama jer imaju priliku isprobati najsuvremenija pomagala, osjetiti razliku u odnosu na ona koja koriste te dobiti savjete od tehničara iz ortopedskih kuća.

Izvor sadržaja: Udruga osoba s amputacijom udova Grada Zagreba i Zagrebačke županije