Posljednjih godinu dana Socijalna samoposluga, projekt sufinanciran iz Europskog socijalnog fonda, mjesto je u kojem nekoliko stotina najsiromašnijih osječkih obitelji dobijaju “paket života”.
– Socijalna samoposluga ima 850 korisnika čiji je cenzus 850 kuna, ali ima ih puno, puno, više.
Dakle, to je negdje oko 3.500 građana u potrebi.
Svaki mjesec, 12 mjeseci u godini, prikupljamo tone i tone hrane – istaknula je predsjednica udruge Rijeka ljubavi Štefica Čučak na obljetnici pokretanja projekta.
– Maksimalno se trudimo, dijelimo mjesečne pakete, tzv. pakete života i vodimo računa o ljudima da prežive iz mjeseca u mjesec. Imamo puno posla, no odmora za humanitarce nema. Ponosna sam jer uz pomoć donatora u tome uspijevamo i moram naglasiti da je kroz Osijek u proteklih godinu dana prošlo toliko šlepera voća kao nikada prije. Zahvaljujem svima – dodala je Čučak.
Udruzi će od sada ipak biti nešto lakše raditi zahvaljujući informacijskom susatvu kojeg je osmislio i donirao profesor u mirovini Ninoslav Novak.
– Prepoznao sam napore udruge i vidio ciljeve, te im u ime VIS Lavine donirao cjelokupan informatički sustav kako bi se umrežilo sve što interno i eksterno rade. Cilj je pomoći udruzi i volonterima da maksimaliziraju učinak, a minimaliziraju napor. Podaci u sustavu osiguravaju da se u realnom vremenu dobije stvarno stanje – pojasnio je Novak.
Iz Europskog socijalnog fonda za projekt Socijalna samoposluga odobreno je oko 200 tisuća kuna, što je pokrilo troškove edukacije za rad u samoposluzi.
Grad je osigurao prostor za njezino djelovanje, a roba za socijalnu samoposlugu ovisi o donacijama. Osječka Socijalna samoposluga, naime, nema ugovornog donatora koji bi im redovito punio samoposlugu, pa ovise o dobroj volji pojedinaca.
Mjesečno da bi popunili socijalnu samoposlugu udruzi Rijeci ljubavi treba 80.000 kuna donacija u novčanoj protuvrijednosti