U Arheološkom muzeju u Zagrebu danas je predstavljen projekt “Od strukovnih zanimanja do kreativne industrije”, koji se popularno naziva “Artefakt+dizajn=prototip”, financiran iz Europskog socijalnog fonda.
Riječ je o sudioničkom kulturno-umjetničkom projektu kojim se želi osnažiti za tržište rada 84 mlade nezaposlene osobe od 15 do 25 godina sa strukovnim zanimanjem iz pet županija i grada Zagreba.
Projekt su predstavili Zorica Babić, voditeljica projekta i Sanjin Mihelić, ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu.
O Europskom socijalnom fondu koji financira provedbu projekta govorila je Anastazija Magaš Mesić, načelnica Sektora za programe i projekte Europske unije u Ministarstvu kulture, posredničkom tijelu razine 1 u Sustavu upravljanja i kontrole Europskih strukturnih i investicijskih fondova za programsko razdoblje 2014. – 2020. Potporu provedbi projekta izrazio je i ravnatelj Gradskog muzeja Sisak Vlatko Čakširan.
Voditeljica projekta viša muzejska pedagoginja i voditeljica Pedagoškog odjela Arheološkoga muzeja u Zagrebu Zorica Babić objasnila je kako su ciljana skupina mladi u nepovoljnome položaju, odnosno nezaposlene mlade osobe sa završenim strukovnim srednjoškolskim obrazovanjem čije struke su zanimljive kulturnim institucijama.
Projekt je počeo 8. veljače, trajat će 18 mjeseci, odnosno do 8. srpnja 2019. Provodit će se na šest lokacija u šest županija – Gradskome muzeju Vukovar i Muzeju vučedolske kulture u Vukovarsko-srijemskoj županiji, Arheološkome muzeju Osijek u Osječko-baranjskoj županiji, Gradskome muzeju Virovitica u Virovitičko-podravskoj županiji, Gradskome muzeju Sisak u Sisačko- moslavačkoj županije te u Arheološkome muzeju u Zagrebu, koji je nositelj projekta, za područja Zagrebačke županije i Grada Zagreba.
Kako je rekla, struke u fokusu su – krojač, šivač, galanterist, obućar, dizajner odjeće, odjevni tehničar, drvodjelac dizajner, stolar, metalurg, zlatar, kipar, keramičar te ostala strukovna zanimanja. Za njih će pak biti organizirane radionice na kojima će stjecati nova znanja i vještine u izradi postava izložaba, suvenira za muzejske suvenirnice i izradi didaktičkih pomagala za edukativne radionice.
Sanjin Mihelić, ravnatelj Arheološkog muzeja u Zagrebu, s velikim je zadovoljstvom istaknuo je činjenicu da Arheološki muzej započinje provedbu ovoga projekta koji će dati priliku da mlade nezaposlene osobe razviju sposobnosti i vještine potrebne za izradu novih proizvoda pod mentorstvom lokalnih obrtnika i stručnjaka iz muzeja.
“Cilj projekta jest izraditi 23 inovativna proizvoda prototipa pod mentorstvom lokalnih obrtnika prema skicama i modelima nastalim u sklopu umjetničko-kulturne edukacije kao rezultat reinterpretacije muzejskih predmeta iz šest hrvatskih muzeja – dodao je Mihelić.