Aktualno, Hrvatska

PRILIKA ZA UMJETNIKE: OUTDOOR ART RESEARCH LAB 2025

Cirkus Kolektiv objavljuje uzbudljivu priliku za umjetnike i kolektive koji se bave suvremenim cirkusom i umjetnošću na otvorenom prostoru!

Traže se dva sudionika za program rezidencije Outdoor Art Research Lab 2025 u Splitu, rezidencijalni program koji podržava CultureMovesEurope!

Ova rezidencija nudi jedinstvenu platformu umjetnicima za istraživanje i razvoj novih kreacija unutar živopisnog konteksta grada Splita.

IDEJA PROJEKTA:

Program rezidencije nastoji potaknuti istraživanje i stvaranje na otvorenom prostoru unutar suvremenog cirkusa i umjetnosti na otvorenom. Fokusiranjem na javne prostore i njihove specifične kontekste, želi se potaknuti jedinstven pristup umjetničkom izrazu koji je trenutno nedovoljno zastupljen u Hrvatskoj. Program rezidencije Outdoor Art Research Lab 2025 može potaknuti živi dijalog između umjetnika, lokalnih zajednica i urbanog konteksta unutar kojeg se radi, reimaginirajući splitske javne prostore kao mjesta povezanosti i kreativnosti.

SUDIONICI ĆЕ IMATI PRILIKU:

• provoditi istraživanje i stvarati u vanjskim prostorima i njihovom specifičnom kontekstu,
  • surađivati s lokalnim umjetnicima i zajednicom,
  • razviti inovativne projekte umjetnosti na otvorenom specifične za lokaciju,
  • dobiti mentorsku i produkcijsku podršku,
  • sudjelovati u javnim prezentacijama i događanjima,
  • održati radionice lokalnoj zajednici unutar područja stručnosti.

POZADINA PROJEKTA:

Split je posljednjih godina doživio značajnu transformaciju, prelazeći s prvenstveno stambenog grada u intenzivnu turističku destinaciju. Ovaj je prijelaz imao značajan utjecaj na opipljive i neopipljive aspekte gradskog života. S porastom turizma, gentrifikacija i homogenizacija korištenja javnih prostora dovele su do smanjenja njihove dostupnosti i relevantnosti za građane. Posljedično, javni prostori u Splitu sve su više marginalizirani u mentalnim mapama i svakodnevnom životu građana, što doprinosi osjećaju razdvojenosti između zajednice i njenog grada.

TKO SE MOŽE PRIJAVITI:

Pozivaju se svi umjetnici i kolektivi koji se bave suvremenim cirkusom, umjetnošću na otvorenom ili srodnim disciplinama da se prijave, bez obzira na razinu iskustva. Bez obzira jeste li već profesionalac ili tek počinjete, vaš umjetnički put rado će se podržati.

POSEBNO SU INTERESANTNE PRIJAVE KOJE POKAZUJU:

• strast prema pomicanju granica suvremenog cirkusa i umjetnosti na otvorenom,
  • želju za stvaranjem djela koja se povezuju s javnim prostorima i njihovim jedinstvenim kontekstima,
  • spremnost za suradnju s lokalnom zajednicom.

Selekcijski odbor sastavljen od pet iskusnih profesionalaca pažljivo će pregledati sve prijave i odabrati dva umjetnika za sudjelovanje u rezidencijalnom programu. Odabrani umjetnici imat će priliku surađivati na zajedničkom umjetničkom konceptu ili će moći odabrati rad na individualnim projektima tijekom rezidencije. Iako rezidencijalni program pruža jedinstvenu priliku umjetnicima da rade zajedno, konačna odluka o suradnji ili individualnim projektima je na odabranim umjetnicima.

*Ako se za rezidenciju prijavi i bude odabran kolektiv, samo će dvoje članova kolektiva moći sudjelovati. Kolektiv mora biti spreman odrediti dva predstavnika koji će sudjelovati u rezidencijalnom programu.

FOKUS NA ISTRAŽIVANJU:

Rezidencija se prvenstveno fokusira na istraživanje i eksperimentiranje. Ne postoji obveza za stvaranje ili premijeru finalnog proizvoda. Cilj je pružiti umjetnicima prostor za rad na novoj ideji te potaknuti razvoj kreacije na otvorenom prostoru koja se direktno odnosi na prostor izvedbe i oblikovana je njime.

ŠTO SE NUDI:

• 22-dnevna rezidencija u Splitu (dostupan unutarnji i vanjski radni prostor),
  • javna prezentacija provedenog istraživanja i kreacije tijekom festivala Split Calling 2025,
  • produkcijska podrška,
  • moderirani razgovori s publikom,
  • povratne informacije i smjernice tijekom istraživanja,
  • mogućnosti umrežavanja,
  • promocija i vidljivost,
  • organizacija radionica.

Cirkus Kolektiv će pokriti troškove putovanja, smještaja i dnevnice od 25 € tijekom razdoblja rezidencije, uključujući troškove putovanja, smještaja i naknadu za prezentaciju na festivalu Split Calling 2025.

Uz to, svaki će umjetnik dobiti 500 € za troškove produkcije. Odabrani umjetnici/projekti također će biti prijavljeni na dostupne javne pozive za financiranje kako bi se dobila dodatna podrška za troškove produkcije.

VREMENSKI PLAN:

• 8. – 25.9.2024. – trajanje javnog poziva
  • 10.2024. – objava rezultata javnog poziva
  • ožujak – travanj 2025. – vrijeme rezidencije u Splitu, Hrvatska
  • listopad 2025: izvedba na festivalu Split Calling

KAKO SE PRIJAVITI:

Zainteresirani kandidati trebaju se prijaviti najkasnije do 25. rujna 2024. (23:59 CEST) putem online formulara.

FORMULAR ZA PRIJAVU: https://tinyurl.com/24d2bpac

Izvor: e-bilten Cirkus Kolektiv – udruga za suvremeni cirkus i srodne umjetničke prakse