Krajnje je vrijeme da se posije sjeme rajčice, paprike, začinskog bilja te pripremi teren za sjeme koje se sije na otvorenom. U samom početku vrtlarske sezone, osječka Udruga Osječki permakulturisti organizirala je već tradicionalnu razmjenu domaćeg sjemena koja je okupila više od 50 zainteresiranih građana.
Prije same razmjene, posjetitelji su na predavanju Sunčane Pešak, agronomke, permakulturne dizajnerice i aktivistice mogli naučiti kako i zašto čuvati domaće sorte.
– Pretpostavlja se kako je 75 posto genetske raznolikosti izgubljeno u posljednjih sto godina. Kućno sjemenarstvo je tehnika poznata od davnina čija je bit očuvati stare sorte i genetsku raznolikost koja je nekada postojala na našim poljima. Stare je sorte važno čuvati zato jer su baš one prilagođene našoj klimi i uvjetima proizovdnje te imaju svojstva koja su prilagođena za uzgoj u domaćim vrtovima – istaknula je Pešak podsjetivši prisutne da je na europskom tržištu tek desetak kompanija koje kontroliraju čak 90 posto sjemena povrća zbog čega nismo sigurni što točno jedemo.
– Što je u vrtu veća raznolikost, to su biljke otpornije na različite bolesti. Osim toga, veća je vjerojatnost da će nešto od toga ostati očuvano, posebno ako više nas čuva sjeme. Nekada će nekome nešto uspjeti. Zato su važne razmjene sjemena kako bi se ta bioraznolikost očuvala. Sjeme je živo, ali mora biti u zemlji da bi se obnovilo i tako očuvalo. Zato je važna široka mreža nas koji ćemo ga očuvati – naglasila je Pešak otkrivši prisutnima kako je rajčica biljka koja se samooprašuje, na koji način prikupiti sjeme tikvenjača, salata i drugog povrća. Na kraju predavanja pokazala je kako uzeti “suho” sjeme, poput sjemena salate, blitve i drugo te kako sačuvati sjeme “morkih” biljaka poput rajčice, krastavaca i sličnog.
Nakon predavanja uslijedila je razmjena sjemena kojega su prikupili članovi udruga Ospera, Osvrt, Tranzicijska Pula, Živa zemlja te inicijativa Volim rajčice. Uz ove organizacije, sami su građani također donijeli sjeme koje su sami prikupili te ga ponudili zainteresiranima.
Najzastupljenije je bilo sjeme rajčica kojega je udruga Ospera ponudila čak 40 sorti, a inicijativa Volim rajčice oko 60 sorti. Bilo je tu žitarica, lukovica, salate, začinskog bilja, grahorica i starinskih sorti povrtnica te sadnica bobičastog voća.
Maja Celing Celić