Aktualno, Hrvatska, Rad udruga

Svečano obilježavanje 45 godina rada i djelovanja Saveza društava multiple skleroze Hrvatske

S današnjim danom započinje XIV. hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze Hrvatske.

U nastavku prenosimo tekst Saveza društava multiple skleroze Hrvatske povodom obilježavanja 45 godina rada i djelovanja Saveza:

“Nedavno smo obilježili Nacionalni dan multiple skleroze 26. rujna te je na taj dan 1979. godine osnovano prvo udruženje za pomoć oboljelima od MS-a. Danas Savez okuplja 3.525 osoba oboljelih od multiple skleroze iz cijele Hrvatske i kroz 21 županijsku udrugu pruža podršku svim oboljelima od „bolesti s tisuću lica“ te njihovim obiteljima.

Kako bi svečano obilježili 45 godina rada i djelovanja Saveza, prvi dan simpozij posvećen je upravo prisjećanju svih uspjeha i postignuća koje smo ostvariti tokom godina i time uspjeli u svom svakodnevnom cilju da stvorimo Hrvatsku bez prepreka za dobar život s MS-om.

Našem svečanom obilježavanju prisustvovat preko 200 osoba s multiplom sklerozom iz cijele zemlje, stručni suradnici, dragi prijatelji, sponzori te volonteri.

Posebnim riječima, svim nazočnima obratit će se:

Dugogodišnja predsjednica Stručnog odbora za medicinska pitanja Saveza, vrhunska liječnica i prije svega osoba koja je dugi niz godina velika podrška radu Saveza i oboljelima od MS-a u Hrvatskoj, akademkinja Vanja Bašić Kes.

Jedan od svakako istaknutih osoba koji kontinuirano daje ogroman doprinos i podršku radu Saveza već više od 20 godina, profesor psihologije Boris Blažinić, poznat i omiljen među brojnim oboljelima od multiple skleroze bez čijeg motivacijskog predavanja nije održan nijedan simpozij.

Pomoćnik ravnatelja Hrvatskog zavoda za javno zdravstvo, gosp. Tomislav Benjak.

Predsjednica Saveza osoba s invaliditetom Hrvatske, gđa. Marica Mirić koja svakodnevno radi na promicanju neovisnog življenja i zaštiti prava osoba s invaliditetom u Hrvatskoj.

Pravobranitelj za osobe s invaliditetom gosp. Darija Jurišića koji pruža svesrdnu podršku u brojnim zagovaračkim aktivnostima Saveza, posebice kod promjene diskriminirajućih kriterija za liječenje multiple skleroze Hrvatske, ali i u podršci u svakodnevnom rješavanju izazova oboljelih od multiple skleroze.

Gđa. Marija Borovec iz Službe za zaštitu osoba s invaliditetom Ministarstva rada, mirovinskoga sustava, obitelji i socijalne politike koje pruža svesrdnu pomoć pri razumijevanju potreba oboljelih od multiple skleroze u RH, financiranju brojnih programa i projekata kako Saveza tako i udruga članica.

Župan Krapinsko-zagorske županije gosp. Željko Kolar te zamjenica župana gđa. Jasna Petek koji su dali veliku podršku i doprinos svojim financijskim pokroviteljstvom održavanju XIV. hrvatskog simpozija oboljelih od MS-a Hrvatske.

Izaslanica predsjednika Hrvatskog sabora gđa. Ljubica Lukačić kojoj se posebno zahvaljujemo za dugogodišnju suradnju i promicanje prava osoba s invaliditetom u RH. Posebno joj hvala na razumijevanju potreba i podršci osobama s MS-om u RH.

Na kraju, Predsjednik RH, Zoran Milanović koji pruža podršku MS zajednici u Hrvatskoj u nastojanjima za pravedniji i bolji život oboljelih od MS-a.

Hvala svim institucijama i donatorima na financijskoj podršci bez koje XIV. hrvatski simpozij oboljelih od multiple skleroze ne bi bio moguć.

Veliko hvala svim volonterima i oboljelima od multiple skleroze i članovima njihovih obitelji na doprinosu radu naših udruga i Saveza, preko 600 zaposlenika u Savezu i našim udrugama članicama i svima koje smo možda izostavili, ali sigurni smo da nam neće zamjeriti jer biti čovjek i doprinositi ovom društvu je poziv i ne radi se zbog toga da bi nam netko rekao hvala.”

Izvor teksta i fotografija: https://sdmsh.com.hr/svecano-obljezavanje-rada-i-djelovanja-sdmsh/