U sklopu projekta Mi plus, Sekcija Djeca i arhitektura Društva arhitekata Istre (DiA DAI-SAI) održat će u subotu, 25. srpnja, u Kaštelu Soardo-Bembo u Balama kreativnu radionicu za djecu u dobi od 6 do 12 godina. Na radionici koja će početi u 19 sati polaznici će uz pomoć voditeljica izrađivati urbani krajolik i siluetu svoga grada, odnosno oblikovat će skupinu građevina specifičnih za mjesto i izraditi stvarni prostor s prepoznatljivim obilježjima. Gradovi iscrtavaju siluetu kao što čovjek na suncu baca sjenu. Ona govori o njima i određuje ih, po njoj ih pamtimo i prepoznajemo. Djeca će tako primijeniti i produbiti znanje o mjestu u kojemu žive te će se uz kreativnost poticati i njihova moć zapažanja. Realizirani radovi bit će predstavljeni nakon radionice putem projekcije koja će otkriti slike koje do tad možda nisu bile zamijećene.
S obzirom da je broj mjesta na radionici ograničen, molimo zainteresirane da nam prethodno najave dolazak na broj mobitela 0915057760 ili mail mmlab@metamedia.hr.
DiA DAI-SAI se bavi prostorom iz perspektive djeteta, a radionice koje provode istražuju i otkrivaju što govori i predstavlja prostor oko nas. Tako uvode djecu u jezik oblika i odnosa u prostoru, dok im putem specifičnih zadataka omogućavaju da promatraju i osvijeste što su gradovi u kojima žive.
Projekt „Mi plus“ provodi istoimena platforma koju čine udruge Metamedij, Faro 11, Labin Art Express XXI, Društvo arhitekata Istre DAI-SAI i Sonitus te Istarska kulturna agencija IKA-ACI. On je usmjeren ka postavljanju temelja budućeg županijskog produkcijskog centra za nove medije, čije je otvaranje predviđeno Istarskom kulturnom strategijom za razdoblje 2014.‒2020. Njime se ujedno želi osigurati dugoročni i održivi okvir za suradnju OCD-a i javnog sektora te unaprijediti razvoj suradničkih programa nezavisne kulture i novomedijske umjetnosti. Projekt se sastoji od niza aktivnosti – edukacija na temu umrežavanja, sukreacije i modela suradnje civilnog i javnog sektora, kreativnog promišljanja struke i mladih, socijalnog uključivanja građana, pa sve do istraživanja potencijalnih lokacija centra i potreba lokalnog stanovništva. Tako doprinosi razvoju učinkovitog, otvorenog i participativnog modela upravljanja u kulturi.
Projekt MI plus – razvoj modela sudioničkog upravljanja u kulturi sufinancirala je Europska unija iz Europskog socijalnog fonda.