Aktualno, Hrvatska, Rad udruga

U petak počinje drugi Split Calling 2024, festival suvremenog cirkusa i umjetnosti na otvorenom

Velika čupava plava kugla koja je šetala gradom prošle godine je izazvala mnogo čuđenja – otkrivamo što možete očekivati ovaj petak i subotu!

Interdisciplinarno, eksperimentalno, participativno, kontekstualno i kao protuteža mainstream kulturi, krilatice su festivala Split Calling s posebnim naglaskom na umjetničke ideje čija je okosnica otvoreni i javni prostor izvedbe.

Izvor: Damira Kalajžić

Organizator Cirkus Kolektiv otkriva kako će tijekom dva dana festivala u petak i subotu 4. i 5 listopada javni prostori centra Splita biti obogaćeni umjetničkim programom kroz izvedbe u različitim disciplinama – od suvremenog cirkusa, fizičkog teatra, klaunerije do sound-arta i prostornih instalacija. Osim izvedbenog programa, festival nudi nekoliko edukacija u raznim cirkuskim tehnikama, masterclass dramaturgije u javnom prostoru te okrugli stol na temu umjetničkih praksi u otvorenom prostoru. Festival će završiti u opuštenom tonu uz party s lokalnim mladim DJ-evima i glazbenicima.

Izvor: Damira Kalajžić

Festival se održava na području centra grada Splita te ima za cilj u tim dijelovima grada, obilježenima razvojem turizma, gubitkom lokalnog stanovništva i monokulturnom transformacijom sadržaja, istražiti novu viziju, doživljaj i perspektivu prostora.

Izvor: Damira Kalajžić

Pitanja koje festival otvara su – Može li centar grada u sadašnjem trenutku pronaći nove umjetničke identitete koji bi ga definirali na novi način osim onog već viđenog, kao pasivnu kulisu? Mogu li se slojevi značenja tog prostora interpretirati u suvremenom kontekstu, uz neko drugo oslanjanje na tradiciju od dosadašnjeg? Je li naslijeđe tog prostora presnažno za ikakva nastojanja i djelovanje u suvremenom kontekstu? Podrazumijeva li djelovanje u centru Splita uvijek natjecanje sa naslijeđem, ili postoji mogućnost za istovremeno harmonično postojanje?

Izvor: Damira Kalajžić

Cijeli program festivala pogledajte u nastavku.

PETAK 4.5.

LETTERS TO THE NEIGHBOURHOOD (HR/DE/ES)
prezentacija polaznika masterclassa / performativna šetnja, 60 min
10.00h