Aktualno, Hrvatska

U Zadru obilježen Europski dan filantropije i zakladništva u okviru Tjedna filantropije 2024.

Nacionalna zaklada za razvoj civilnoga društva u suradnji s Europskom zakladom za filantropiju i društveni razvoj kao koordinatoricom Hrvatskog foruma zaklada ZaDobro.BIT!, po deveti se put uključila u obilježavanje Europskog dana filantropije i zakladništva i to tijekom Tjedna filantropije.

FILANTROPIJA U ZAJEDNICI tema je ovogodišnjeg središnjeg obilježavanja Tjedna filantropije kojom se potiče angažman kreatora promjena u lokalnoj zajednici s naglaskom na podršku potrebitima, ali i stvaranju ozračja dobrote i povezanosti stanovnika te lokalne zajednice.

Središnje obilježavanje održano je u Zadru u IMPACT- Europskom centru međusektorske suradnje za održivi razvoj te u Klaustru Samostana sv. Frane u Zadru, 30.9. i 1.10.2024. godine.

Spomenuta tema poslužila je kao izvrsna prilika za uključivanje predstavnika mladih, starijih osoba i predstavnika gradova uključenih u Program “Potencijali zajednice” koji su u ponedjeljak 30. rujna u IMPACT – Europskom centru međusektorske suradnje za održivi razvoj sudjelovali na kreativnoj radionici predstavljanja svojih lokalnih zajednica i promišljanja o njihovim potencijalima. Osim predstavnika 8 gradova iz tri županije i 10 srednjih škola u radni dio obilježavanja uključili su se i mladi te osobe treće životne dobi (60+) (POPIS) koji će se kao kreatori pozitivnih promjena u svojim zajednicama baviti razradom inicijativa i aktivnosti kojima se može doprinijeti ostvarenju potencijala i kulture davanja uključenih gradova.

Europski dan filantropije i zakladništva obilježen je 1. listopada 2024. godine u Klaustru Samostana sv. Frane u Zadru gdje su sudionici Programa “Potencijali zajednice” sudjelovali u grupnim diskusijama usmjerenim na promišljanje o temama filantropije, zajedništva, međugeneracijskog prijenosa znanja i iskustava te stvaranju ozračja dobrote.

Program obilježavanja Europskog dana filantropije i zakladništva te devetog Tjedna filantropije prigodno je završen posjetom Doma za odrasle osobe Sv. Frane te uručenjem prigodnih darova njegovim štićenicima i poruka dobrote koje su im uputili sudionici središnjeg obilježavanja Europskog dana filantropije i zakladništva.