EHO, Nekategorizirano

Udar na poljske javne medije?

Sjedište TVP-a u Varšavi
Sjedište TVP-a u Varšavi

Na ljestvici Reportera bez granica o stanju slobode medija, Poljska je pala za 29 mjesta. Javni mediji bi mogli postati državni, neposlušni novinari ostati bez posla.

Neposredno uoči 3. svibnja, Dana slobode medija, nacionalno-konzervativna vlada u Varšavi je u parlamentarnu proceduru poslala prijedlog jednog zakona kojim je izazvala žustre diskusije. Između ostaloga bi se javno-pravni mediji trebali transformirati u „nacionalne medije“. Oporba govori o „napadu na istinu“. Sadržaji poljske televizije su sve tendenciozniji, tvrde oporbenjaci.

Jedan primjer: tretman demonstracija protiv vlade. Već mjesecima vikendom demonstriraju tisuće ljudi, često na prosvjede poziva Odbor za obranu demokracije (KOD). Ali u glavnim emisijama vijesti javnih medija o tome jedva da se i izvještava, pogotovo ne uživo. Novo vodstvo nacionalne televizije TVP u ožujku je zabranilo prijenos uživo jednog prosvjednog skupa protiv vlade, umjesto toga je na TVP-u prikazana misa povodom 1050. godišnjice pokrštenja Poljaka.

Pobuna u newsroomu

U newsroomu info-kanala TVP nakon toga su izbili protesti. Buntovnici žele uživo prenositi prosvjed protiv vlade kao važan događaj dana. Na koncu šestero buntovnika, među njima i odgovorne urednice Magdalena Siemiątkowska i Izabela Leśkiewicz, ostaju bez posla.

Takvi konflikti su sve češći otkako je nacionalno-konzervativna vlada PiS-a u siječnju imenovala nove šefove javnih medija. Njih u Varšavi imenuje izravno ministar financija. Između ostaloga je Jacek Kurski – blizak saveznik šefa PiS-a Jaroslawa Kaczynskog – postao novi intendant TVP-a.

„Ponovno ću uspostaviti fundamentalnu ravnotežu u javnim medijima, ravnotežu koju su uništili moji prethodnici”, najavio je on. Kurski je svojim prethodnicima predbacio da su prostor dali samo lijevo-liberalnim mišljenjima – “kao da ono drugo, naime desno konzervativni i patriotski Poljaci, ne postoje”.

Politiziranje medija kao tradicija

Kurskijevi argumenti nisu bez temelja. Nedavno je on parlamentarnom odboru zaduženom za medije predstavio jednu listu novinara koje su prethodnici otpustili “iz političkih razloga”. I doista je politiziranje medija jedan od najvećih grijeha mlade demokracije koji se nasljeđuje s generacije na generaciju. Sve poljske vlade nakon sloma komunizma (1989.) “su petljale s radijem i televizijom – a aktualna to barem radi otvoreno, bez licemjerja”, kaže za DW jedan novinar TVP-a koji ne želi da se njegovo ime nađe u javnosti.

Svejedno je pluralistička struktura javnih medija bila zajamčena, i zbog toga što su članovi uprava, nadzornih odbora i RTV vijeća imali različito duge mandate, koji se nisu “poklapali” s mandatima vlada. Tako se znalo dogoditi da pretežito desno-konzervativno RTV vijeće kontrolira lijevu upravu. Danas vlada samo jedna stranka, kontrolna funkcija Vijeća je praktički svedena na nulu, a intendante izravno bira i smjenjuje vlada.

“Moj šef me želi sakriti”

Nakon smjene na čelu javnih medija u Poljskoj je više od 140 novinara napustilo radno mjesto. Neki su otišli sami, nekima se prijetilo otkazom, sve dok nisu prihvatili uglavnom simbolične otpremnine.

Neki su smjeli ostati, ali više ne kreiraju program. “Moj novi šef me želi sakriti”, kaže jedna bivša voditeljica redakcije za DW, i ona želi ostati anonimna. Mora se brinuti oko obitelji i sretna je što nije dobila otkaz. Ali pati zbog stručne degradacije.

Jedna druga iskusna urednica, Anna Mentlewicz, nakon 30 godina rada na području zahtjevnog kulturnog novinarstva, premještena je u poljoprivrednu redakciju. “Od mog novog šefa sam čula da je to jedino mjesto koje zaslužujem”, napisala je ona u jednom otvorenom pismu. Pritom ona nije ni buntovnica, a ni politički aktivna. “Moja jedina greška je da nisam saveznica desnih konzervativaca.”

Nova retorika

Mjesta koja su postala slobodna popunjavaju se prije svega novinarima koji dolaze iz desno-konzervativnih online-portala i TV-postaja. Oni se ne ustručavaju preuzeti vladinu retoriku. Liberalni mediji im stoga predbacuju propagandu.

Jedan konkretan primjer kako to izgleda u praksi je odnos spram konflikta oko Ustavnog suda u Poljskoj. Na TVP-u voditelji i reporteri u emisijama vijesti više ne govore o „presudama Ustavnog suda“, već o „mišljenju sudaca“. Službenu sjednicu Ustavnog suda se naziva „susretom sudaca“, pri čemu se pokušava oduzeti legitimitet Sudu. Protiv toga se želi boriti i povjerenik za građanska prava. On još od početka godine novi Zakon o medijima vidi kao kršenje slobode medija i podigao je tužbu protiv njega pred Ustavnim sudom. Ali za sada još bez posljedica, jer vlada bojkotira sve presude sudaca.

Kršćanske vrijednosti

Oporba je pokušala u Sejmu (nacionalnom parlamentu) zaustaviti donošenje „velikog zakona o medijima“, ali bez uspjeha. Ukoliko ga se usvoji, javni mediji koji su trenutno dionička društva, uskoro bi mogli biti transformirani u državne institucije i podređeni „nacionalnom RTV vijeću“. Njihovi sadržaji će se onda orijentirati prema „kršćanskim vrijednostima“.

Pozitivnim se ocjenjuje da bi reforma konačno mogla stvoriti pouzdan sustav za ubiranje pretplate za radijski i TV program. Za razliku od načina na koji se to do sada činilo, ubuduće bi se pretplatu plaćalo s računom za struju, a to bi trebalo podići moral plaćanja. Posljednjih je godina samo manji broj domaćinstava plaćao pretplatu. Tako je javna televizija u Poljskoj postala ovisna o reklamnim prihodima, što čini 80% proračuna. Pretplata je izgleda jako nužna, budući da su gledatelji već jasno rekli što misle o TVP-u: kvote gledanosti drastično opadaju.

Autor Monika Sieradzka, www.dw.com