Koprivnički vrtić Tratinčica i UZOR Hrvatske nastavljaju uspješnu suradnju za odgoj i obrazovanje djece za održivi razvoj kroz program „Zajedno za djecu i planet Zemlju”.
Također, proširuju postojeću suradnju i kroz novi UZOR-ov program „Zajedno za bolju klimu”.
S jedne strane, Dječji vrtić Tratinčica želi steći status Međunarodnog eko-vrtića i Zelenu zastavu koja će trajno svjedočiti o posvećenosti vrtića zaštiti okoliša i održivom razvoju.
S druge pak strane, UZOR kroz svoje programe trajno potiče i omogućava održivo gospodarenje otpadom u vrtićima i školama te smanjenje emisija stakleničkih plinova koje uzrokuju klimatske promjene.
Zato je pod okriljem zajedničkih ciljeva, u DV Tratinčica, provedeno prvo sveobuhvatno informiranje i edukacija djece i roditelja na temu „Tekstil nije otpad”.
Tako su sva djeca i roditelji upoznati s činjenicom da svaki kilogram odvojeno sakupljenog i recikliranog starog tekstila, odjeće i obuće uvelike smanjuje količine otpada na odlagalištu, emisije stakleničkih plinova (CO2) i potrošnju pitke vode.
Potom je zajedničkom akcijom u DV Tratinčica odvojeno sakupljeno 1.010 kg starog tekstila, odjeće i obuće koji je proslijeđen na recikliranje u društveno odgovorno poduzeće, Socijalnu zadrugu Humana Nova u Čakovcu.
Ovom zajedničkom akcijom sakupljanja i recikliranja starog tekstila, odjeće i obuće je spriječeno odlaganje 1.010 kg tekstilnog otpada na odlagalište i emisije 3.636 kg stakleničkih plinova (CO2) koji uzrokuju klimatske promjene.
Osim toga spriječena je i potrošnja 6.060.000 litara pitke vode koja bi bila potrebna za proizvodnju 1.010 kg novog tekstila.
Uzor Hrvatske s ovim vrtićem provodi i projekt “Vodni agent”, a program svečanog preuzimanja će se održati danas, 25. travnja s početkom u 10.30 sati.
Posebno iznenađenje za djecu je dolazak jedinstvene Vodne postaje koja dolazi u Koprivnicu direktno iz Ljubljane s događanja vezanih uz Dan planeta Zemlje. Vodna postaja omogućuje djeci praktično učenje u vodi.
Cilj projekta je poticanje djece na promišljanje o važnosti vode, potrebama za vodom, te o svakodnevnim navikama u potrošnji vode. Uvođenjem direktnog nadzora potrošnje vode želi se pokrenuti proces racionalizacije potrošnje vode u vrtiću.
Polaznici vrtića će svakodnevno očitavati potrošnju vode i dobivene podatke bilježiti u posebne tablice ili mjerne postere. Na taj način pratit će potrošnju vode na dnevnoj, tjednoj i mjesečnoj bazi, zajednički analizirati podatke i provoditi aktivnosti koje su nužne za racionalno i štedljivo korištenje vode u svakodnevnom životu.
Svoje podatke će unijeti i u aplikaciju Vodnog agenta čime će iste moći usporediti s podacima iz ostalih škola/vrtića u Hrvatskoj, Sloveniji, Bosni i Hercegovini i Srbiji.