– Projektom “Edukativni boćarski kamp za osobe s invaliditetom i sportske asistente” smo obuhvatili veliki broj sportaša, osoba s invaliditetom s najtežim motoričkim oštećenjima te malih organizacija civilnog društva. Prvi i osnovni kriterij je bio uključivanje sportaša iz naše male zajednice boćara na nacionalnoj razini – priča Dušica Kailer, tajnica Boćarskog kluba osoba s invaliditetom Pulac koji je ovaj projekt prošle godine provodio u sklopu EU natječaja “Mikro projekti podrške inovativnim aktivnostima malih organizacija civilnog društva za lokalni razvoj”
Kaže kako je boćanje za osobe s invaliditetom paraolimpijski sport, a u Hrvatsku je došao 2003 godine. Od tada do danas osnovano je više klubova, a trenutno je aktivno 10 klubova između kojih je i klub BKOSI “Pulac” iz Rijeke te klubovi partneri na projektu BKI “Lastavice” iz Đakova i BKOSI “Nada” iz Požege.
– Ovo je nakon niza godina djelovanja prvi put da su i naši sportaši mogli biti okupljeni u višednevnom kampu. Kolika je potreba za takvim vidom suradnje i razmjene iskustava te ujednačenosti rada i poštivanja međunarodnih pravila vidi se i iz ovogodišnjeg nacionalnog natjecanja. Edukacija na kampu pomogla je sportašima i njihovim sportskim asistentima da su na natjecanjima usklađeniji te na taj način postižu bolje rezultate – kaže Kailer dodavši kako je projekt od samoga početka potaknuo aktivnosti na prenošenju znanja iz pravila i na druge klubove i sportaše koji nisu bili sudionici kampa.
– Podijelili smo pravila, sportaši su prenijeli znanja u svoje klubove i na druge, rekreativne članove klubova. S njima je započeta nova sportska sezona, nastavlja se trenirati prema edukaciji na kampu te će svima biti puno lakše usvajati eventualne nove izmjene iz BISfed-a, Boćarske internacionalne sportske federacije. Sama pravila natjecanja usklađena su prema Pravilniku o boćanju kojega smo usvojili na edukaciji na kampovima – pojašnjava.
– Pokazuje se potreba za nastavkom ovih aktivnosti u koju bi bili uključeni i ostali sportaši te nam je to jedan od planova za naredni period – najavljuje Dušica naglasivši kako su provedbom ovoga projekta stekli neprocjenjivo iskustvo u administrativnom dijelu projekta.
– Kako smo mi i partneri mali OCD-ovi bez zaposlenih gdje se vođenje kluba svodi na volonterstvo i na mali broj osoba (jedna do dvije), vrlo smo ovisni o nizu vanjskih faktora koji utječu na provedbu administrativnog dijela projekta. Dokumentacija je prezahtjevna za naše resurse. S druge strane, to nam je pomoglo da bolje razumijemo i naučimo taj dio provedbe projekta, što ne bi smo imali prilike vidjeti i naučiti. Stečenim znanjem na ovom projektu svakako ćemo bolje znati planirati i realizirati buduće projekte. Uz sve navedeno oko realizacije projekta gdje nismo imali nekih većih problema ovaj bonus je izuzetno vrijedan – ističe te dodaje kako im je projekt pomogao i povećati broj poznanstava u svim segmentima.
– Zahvaljujući vidljivosti ovog projekta potvrdili smo ozbiljnost našeg rada u zajednici, a i šire. Zahvaljujući sportskim rezultatima našeg kluba i vidljivosti projekta i ostalih naših aktivnosti jedan naš sportaš dobio je nova sportska kolica. Ima još niz drugih manjih i većih suradnji od kojih je najveći suradnja unutar samog Boćarskog saveza gdje je ovakav vid suradnje prepoznat kao izuzetno vrijedan i koristan te se razmišlja o kampovima i partnerstvu svih klubova okupljenih oko Saveza – zaključila je Kailer.